Klimatyczne i praktyczne lampy wiszące

Klimatyczne i praktyczne lampy wiszące

Współcześnie ciężko byłoby funkcjonować w mieszkaniach wyposażonych jedynie w świece lub lampy naftowe. Bez żarówek i elektryczności nie wyobrażalibyśmy już sobie życia. Stworzyliśmy różne typy lamp, by zawsze o każdej porze dnia i nocy móc cieszyć się ich światłem. Na rynku znajdziemy wiele typów obudowy, które możemy wybrać zgodnie z własnymi preferancjami i wymogami pomieszczenia.

Nie musimy ograniczać się do jednego, identycznego oświetlenia. Upodobaliśmy sobie zarówno lampy stojące, jak i wiszące. W poniższym artykule przyglądamy się wadom, zaletom i ciekawym aranżacjom wykonanym przy zastosowaniu wiszącego oświetlenia.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie wiszące?

Przede wszystkim wybierając wiszace lampy, warto określić sumę pieniędzy, którą chcemy na nie przeznaczyć.

Nie jest to mały koszt, dlatego nie każdy decyduje się na to rozwiązanie. Z drugiej strony zamontowanie wiszącej lampy na suficie lub ścianie jest gwarancją zaoszczędzenia miejsca w pomieszczeniu, co jest ważne szczególnie w przypadku niewielkiego metrażu. Skupiając się na estetycznej aranżacji, warto dobrać również rodzaj światła, który jest nam potrzebny, ponieważ w zalezności od urządzanego pomieszczenia będzie to światło o równej mocy. Inne nadają się do łazienki, inne do sypialni czy pokoju codziennego lub kuchni.

Wiszące oświetlenie może posiadać bardzo ładny abażur. Często to własnie jego cena nie jest zbyt niska. Szczególnie, gdy wybieramy bardzo ładne lampy kryształowe. Ich tańszym zamiennikiem są obudowy wykonane z metalu lub plastiku.

Warto podkreślić, że oświetlenie wiszące często stanowi główne źródło światła i zazwyczaj umieszcza się je na suficie. Rzadko kiedy stosowane jest rozwiązanie lokalizowania lamp na ścianach. Plafoniery raczej są wybierane do korytarzy lub łazienek. Nie spotkamy ich w większości kuchni czy sypialni.

Zdecydowanym plusem omawianego typu oświetlenia jest jego niewielka ingerencja w przestrzeń. Montując je na suficie lub ścianach niwelujemy możliwość potknięcia się o lampę dziecka lub osoby starszej. Jest to kwestia istotna dla rodziców i opiekunów. W przypadku postawienia lamp stojących, sytuacja ta mogłaby stanowić zagrożenie bezpieczeństwa najmłodszych i najstarszych członków rodziny, nie wspominając o ciekawskich zwierzakach.