oświetlenie industrialne

oświetlenie industrialne

Istnieje dużo opcji, jeśli chcemy zapewnić sobie oświetlenie w dowolnym pomieszczeniu. Zarówno tym mającym charakter gospodarczy, jak i domowy czy jakikolwiek inny. Przede wszystkim kłania się w tym momencie szalenie rozbudowana pula możliwości gwarantowanych przez producentów. Ci zapewniają nam dostęp do licznych interesujących rozwiązań, wśród których wskazać można między innymi oświetlenie industrialne.

Co kryje się za tą nieco tajemniczą nazwą? Przede wszystkim warto się tu skupić na wymiarze estetycznym, ponieważ wśród dostępnych i spotykanych trendów w aranżowaniu pomieszczeń pojawia się między innymi styl industrialny, a więc nawiązujący w pewnym uogólnieniu do klimatów przemysłowych, technicznych czy fabrycznych. W takim duchu urządza się obiekty handlowe czy usługowe, ale nie tylko. Nawet mieszkanie czy dom może zyskać taki charakter, a w pewnych sytuacjach jest to nawet pożądane. Chodzi o sytuacje, w których przestrzeń mieszkalna jest chociażby loftem urządzonym w dawnym zakładzie produkcyjnym czy rzemieślniczym.

W Polsce takie rozwiązania są póki co niezbyt popularne, ale na przykład w Stanach Zjednoczonych od lat jest inaczej. Klasyczny loft w rozumieniu anglosaskim stanowi miejsce, w którym kiedyś prowadzona była działalność gospodarcza, a dziś służy on jako mieszkanie. Gwarantuje dużą przestrzeń, ale też widoczne są w nim pozostałości po dawnym charakterze pomieszczeń. Potencjał w tym względzie jest niemały.

Rola oświetlenia

Jeśli mamy takie industrialne mieszkanie, to lampy utrzymane w takiej stylistyce na pewno bardzo dobrze do niego pasują. Czy to oznacza, że jedynie tam mogą udanie zafunkcjonować? Oczywiście nie, ponieważ industrialne klimaty są coraz silniej obecne również w innych lokalizacjach. Można mieć jakiekolwiek mieszkanie czy dom i za pomocą odpowiednich dodatków nadać mu taki sznyt. Oświetlenie industrialne jest w tym momencie bardzo ważną kwestią.

Oprawy mające formę nawiązującą do przemysłowych czy ulicznych lamp zyskują niemałą popularność i to w zasadzie z każdym rokiem. Szczególnie otwarci są w tym względzie ludzie młodzi. Jeśli chodzi o wymiar techniczny, to w zasadzie mamy do czynienia z tym samym, co w przypadku innych opcji na rynku. Przede wszystkim należy tutaj wskazać pełną swobodę w zakresie doboru źródeł światła, ponieważ możemy w takich oprawach umieścić jakąkolwiek żarówkę zechcemy, a także świetlówki energooszczędne.

Najlepiej jednak sprawdzają się żarówki LED, co dla nikogo nie jest raczej zaskoczeniem. Gwarantują one znakomitą moc świetlną połączoną z niskim „apetytem” na energię elektryczną, co w kontekście wysokości rachunków za prąd znaczy bardzo wiele.