Jak w niestandardowy sposób oświetlić wnętrze

Jak w niestandardowy sposób oświetlić wnętrze

Oprawy oświetleniowe to bardzo sprytny sposób nie tylko na nadanie odpowiedniej jasności pomieszczeniu, ale przede wszystkim zmiany ogólnego charakteru. Ciekawym jest fakt, że światło może całkowicie zmienić ogólny odbiór i poczucie estetyki danego człowieka. O ile nie chodzi tu o typowe żyrandole, czy lampy sufitowe – warto zwrócić uwagę na inne popularne rozwiązania i urządzenia. Ludzie, którzy projektują domy, czy mieszkania – bardzo często zapominają właśnie o oświetleniu. Jest to bardzo ryzykowne i staroświeckie, ponieważ światło to nie tylko źródło funkcjonalności, ale i dekoracji.

Oświetlić można dosłownie wszystko, lecz należy zwrócić uwagę w jakiś sposób to robić. Oto przykład wykorzystania opraw oświetleniowych w niestandardowy sposób:

  • Pierwszym pomysłem jest oświetlenie schodów. Jeśli ktoś kiedykolwiek korzystał – a pewnie każdy miał okazję, nadchodzi moment mroku. Chociażby na klatce schodowej – brak źródła światła oddziałuje na fakt, że człowiek czuje się w pewnej chwili niekomfortowo. Dlatego tak ważne jest ich oświetlenie. I o ile nie warto tu wspominać o wspólnych częściach, skupmy się raczej na schodach w domach jednorodzinnych.Domy piętrowe to dość popularne budownictwo, a z tym wiąże się oczywiście konieczność posiadania schodów. Dobrze jest, gdy te są odpowiednio oświetlone. Najważniejszą cechą takiej oprawy oświetlenia jest to, aby nie tworzyła żadnych cieni. Bowiem wchodzenie po schodach może być czasami nawet niebezpieczne, co prowadzi z kolei do niepotrzebnych i niechcianych wypadków. Istnieje wiele typów takiego oświetlenia. Fajnie, gdy można sterować przynajmniej jasnością tego źródła światła. Oświetlenie schodów to nie tylko konieczność, ale i możliwość wpuszczenia do wnętrza nastroju;

  • Drugi przykład to oświetlenie obrazów. W Polsce jest to raczej rzadko spotykany zabieg i mamy tyle z nim wspólnego co choćby wizyty w muzeach. Nie mniej jednak zaczyna się to stosować, ponieważ okazuje się, że tego typu oświetlenie wprowadza niebanalne poczucie ciepła w pomieszczeniu. Oczywiście najlepiej sprawdzą się tu tzw. kinkiety, które można montować nad lub pod obrazem.

.