Rola oświetlenia awaryjnego w miejscu pracy

Rola oświetlenia awaryjnego w miejscu pracy

Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zawierają ścisłe regulacje dotyczące oświetlenia awaryjnego w miejscu pracy, a nawet czasu jaki powinien upłynąć do momentu jego zapalenia. Oznacza to, że posiadanie tego typu oświetlenia jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania zakładów. Gdzie jest ono niezbędne? Powinno być umiejscowione w wszystkich miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo ryzyka utraty życia albo zdrowia Twoich pracowników w wyniku braku tego rodzaju światła. Lepiej zainwestować w kilka lamp niż narażać ludzi na tego typu zagrożenia.

Rola awaryjnych lamp w pracy

Głównym powodem, dla którego należy montować oświetlenie awaryjne jest wskazane powyżej bezpieczeństwo i przepisy BHP. Wszystkie drogi wewnętrznej komunikacji w budynkach firmowych powinny zostać wyposażone w awaryjne lampy.

Poza tym pomieszczenia, w jakich stale przebywają ludzie nie mogą również pozostawać w mroku lub półmroku. Szczególnie zwraca się uwagę na miejsca pracy na produkcji lub na magazynach, gdzie ciemności szybko mogą przyczynić się do urazów albo w najgorszym przypadku śmierci pracowników.

Ile sekund ma prawo upłynąć do włączenia tego rodzaju oświetlenia?

  • Czas włączenia się tego rodzaju światła przepisy określają na 15 sekund.
  • Kiedy przypadkiem jest szpital i jego sale operacyjne, a także pomieszczenia przeznaczone dla pacjentów potrzebujących intensywnej terapii – wtedy do włączenia się światła awaryjnego nie powinno upłynąć więcej niż pół sekundy.

Dlatego decydując się na zakup oświetlenia informującego o zagrożeniu bezpieczeństwa musisz zwracać uwagę na jego parametry technologiczne, szybkość reakcji lampy i jakość wykonania. Cena nie powinna być tutaj najistotniejszą kwestią, ponieważ chodzi o ludzkie życie i bezpieczeństwo.